Мај 2024

Препорука за читање

Тата, ти си луд
Вилијем Саројан

Када прочитате овај роман, онда вам речи добра деца значе много више него када то чујете у школи или негде другде. То нису само послушна деца, она су добра и по томе што знају у животу да буду благо радосна и што им разговори понекад личе на песму. Однос између оца и сина је онакав какав жели сваки син, али који не уме да оствари сваки тата. "Као све велике дечије књиге Тата, ти си луд је књига која нас плаши и растужује, али нас исто тако осваја својим чудесима и смешним догађајима".

Школа - приручник за преживљавање у школама
Јасминка Петровић

У школи проводимо највећи део времена свога детињства. То је напоран рад, кажу неки. Из ове књиге можете сазнати како се понашати у учионици, како препознати типове ученика и учитеља, предвидети њихово понашање. Сигурни смо да ћете се добро насмејати духовитости ауторке, смешним илустрацијама, а неки ће се присетити необичних догодовштина из свога школовања.

Мој дека је био трешња
Анђела Нанети

Кроз причу о осећајном и паметном дечаку Тонину сазнајемо много о лепоти тренутака проведених са бакама и декама, о томе колико је важно чувати успомене, о природи и повезаности човека с њом.
За ову књигу су чланови једног дечјег жирија рекли да "није као друге - то је посебна књига..."

Дејвид Коперфилд
Чарлс Дикенс

Један је од најпознатијих енглеских приповедача реалистичког стила. У својим делима приказивао је енглеско друштво XIX века, посебно бројне социјалне проблеме. Обилно се користио хумором и сатиром те напетостима и изненађењима у фабули и радњи. Социјалну тежину света и живота деце и детињства на најснажнији је начин приказао у романима “Дејвид Коперфилд” и “Оливер Твист”.

Летелица професора Бистроума
Чедо Вуковић

Књига која ће вас насмејати и одвести на чудесна путовања. Читајте о разним изумима који превазилазе машту, као на пример – машина за учење и невоље са њом…

Доживљаји Хаклберија Фина
Марк Твен

Хаклбери Фин је пријатељ Тома Сојера и дечак без родитеља који своје дане проводи у игри на реци. Упушта се у опасне авантуре док спасава црног дечака који је побегао из ропства. На свом малом сплаву вешто плови Мисисипијем којим крстаре пароброди, кријумчари и опасни људи. Роман је био забрањиван у Америци због Твенове оштре критике америчког друштва које се лицемерно односило према црној раси.
Роман је стекао епитет  првог великог америчког романа, а Ернест Хемингвеј је рекао да сва америчка књижевност потиче од управо ове књиге.

Пустолов
Владимир Андрић

Пустолов је један од најшармантнијих дечијих телевизијских јунака у интерпретацији популарног глумца Милана Гутовића. Сјајну серију је аутор преточио у књигу и за њу добио награду ''Политикиног забавника'' и награду ''Невен''. Пустолов решава задатке све теже од тежег. Он мора да доведе у ред неуредне гусаре, да се спријатељи са Индијанцима, да исправи све криве Дрине, Амазоне и Колубаре овог света, и да избегне замке које му поставља његов непријатељ доктор Грозозо. По много чему он је сличан Харију Потеру па чак и по свом реквизиту - метли за јахање, али, за разлику од Харија који има натприродне способности, Пустолов користи само крила своје маште за решавање свих проблема свог света.

На питање због чега се определио да пише за децу аутор ''Пустолова'' каже:  Као дете много сам читао. Неке од својих омиљених књига као што су ''Вини Пу'', Александра Алена Милна, приче Вилијама Саројана, ''Хаклбери Фин'' Марка Твена, нисам престао да читам ни кад сам изашао из детињства.